Konkurs za otvorenu poziciju u TRIAL International-uredu u BiH

Radno mjesto: Pravni/a saradnik/ca

Pročitajte sve detalje o navedenoj poziciji u oglasu!

 

NEDOPUSTIVO / POMILOVANJE RATNIH ZLOČINACA

         Na jučerašnjoj sjednici Vijeća ministara BiH, našao se Nacrt zakona o izmjenama Zakona Bosne i Hercegovine o pomilovanju, čiji je predlagač Ministarstvo pravde BiH. Izmjenama se predlaže da se pomilovanje odobri za krivična djela genocida i ratnih zločina, te da se za izrečenu kaznu dugotrajnog zatvora pomilovanje može dati nakon izdržane tri petine te kazne.

Smatramo da je potpuno nedopustivo da za najteža kršenja međunarodnog prava počinitelji mogu biti pomilovani.

Isti ovakav pokušaj iz 2013. godine je bezuspješno završio. TRIAL International je u koaliciji sa udruženjima žrtava rata o tome u prošlosti kroz podnešene izvještaje alarmirao relevantne UN i druge mehanizme za zaštitu ljudskih prava. Oni su usvojili odgovarajuće preporuke koje je Bosna i Hercegovina dužna poštovati.

Tako je, npr., u najrecentnijem izvještaju, od kraja 2016. godine, UN Komitet za prisilne nestanke usvojio preporuku da BiH ukine bilo koje odredbe koje mogu imati učinak oslobađanja počinilaca prisilnog nestanka bilo kojeg krivičnog postupka ili sankcije, te u tom smislu treba da poduzme potrebne zakonodavne mjere kako bi ukinula mogućnost amnestije za međunarodne zločine, uključujući prisilni nestanak i povukla prijedlog za izmjene i dopune Zakona o pomilovanju Bosne i Hercegovine, kao i da osigura da se prilikom razmatranja mogućnosti omogućavanja pomilovanja uzme u obzir ekstremna ozbiljnost  zločina prisilnog nestanka. I samo domaće zakonodavstvo ukazuje na neprihvatljivost ovakve prakse. Tako, npr., Ustav Federacije BiH isključuje mogućnost pomilovanja od strane Predsjednika FBiH za najteža krivična djela – ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid.

 

Analiza presude Cindrić i Bešlić protiv Hrvatske

  U skladu sa ranijom najavom, TRIAL International je načinio analizu presude Evropskog suda za ljudska prava Cindrić i Bešlić protiv Hrvatske, u kojoj su predstavljeni osnovni stavovi Suda i analizirani u bh. kontekstu. Navedena presuda je veoma značajna, jer je Sud odlučio da žrtve nakon odbijanja tužbenog zahtjeva za naknadu štete ne trebaju plaćati sudske troškove državi. Imajući u vidu broj žrtava rata koje se susreću sa ovim problemom u BiH, veoma je značajno da se oni prilikom traženja oslobađanja od obaveze plaćanja sudskih troškova referiraju na argumente iz ove presude koji se analogno mogu primijeniti na situaciju u BiH. Analiza je dostupna na linku.

Zaključci sa okruglog stola na temu „Imovinskopravni zahtjevi žrtava ratnih zločina u okviru krivičnog postupka – naredni koraci u cilju unaprjeđenja prakse unutar entitetskog pravosuđa”

  TRIAL International u BiH je 14.02.2017. godine u Doboju, organizovao okrugli sto na temu „Imovinskopravni zahtjevi žrtava ratnih zločina u okviru krivičnog postupka – naredni koraci u cilju unaprjeđenja prakse unutar entitetskog pravosuđa”. Okrugli sto je okupio predstavnike/ce entitetskih tužilašatva i sudova, te pravne eksperte/ice iz domaćih i međunarodnih organizacija u cilju nastavka  diskusije o narednim koracima i unaprjeđenju postojeće prakse na entitetskom nivou. Nakon završetka diskusije prisutni su iznijeli zaključke, koje u cijelosti možete pročitati na linku.

PLAĆANJE SUDSKIH TROŠKOVA / ZNAČAJNA PRESUDA EVROPSKOG SUDA ZA LJUDSKA PRAVA 

Pozivamo sve žrtve i njihove punomoćnike da se pozivaju na presudu Evropskog suda za ljudska prava Cindrić i Bešlić protiv Hrvatske, tražeći oslobađanje od obaveze plaćanja sudskih troškova. U ovom predmetu je odlučeno da žrtve nakon odbijanja tužbe za nadoknadu štete, ne trebaju plaćati sudske troškove državi Hrvatskoj. Presuda je prošle sedmice postala konačna. Neki od sudova u BiH već su počeli primjenjivati standarde navedene u ovoj presudi. TRIAL International će u narednom periodu objaviti detaljniju analizu navedene presude.  

Presuda je dostupna na linku

Naknada štete u okviru krivičnog postupka (praktične informacije i obrazac)

Koja su prava svjedoka ili žrtve krivičnih djela ? Da li znate da imate pravo na naknadu štete ako ste pretrpjeli gubitak, povredu ili štetu zbog izvršenog krivičnog djela? Da li znate kako treba sačiniti imovinskopravni zahtjev?

Misija OSCE-a u BiH je izradila letak sa praktičnim informacijama o pravima i obavezama žrtava i svjedoka krivičnih dijela, uključujući onih vezanih za naknadu štete. Također, izrađen je i obrazac imovinskopravnog zahtjeva koji može služiti kao primjer postavljanja navedenog zahtjeva.

TRIAL-ov stav 

 TRIAL International u BiH u narednom periodu nastavlja stare i započinje nove aktivnosti usmjerene ka osiguranju naplate iznosa naknade nematerijalne štete dosuđenih u okviru krivičnih postupaka.

Pročitajte cijeli dokument.

TRIAL u BiH Vas poziva na jednodnevnu radionicu

“Priprema i ulaganje imovinsko-pravnih zahtjeva za žrtve rata u okviru krivičnog postupka”

26. septembar, 2016.godine, Sarajevo

TRIAL u BIH organizuje jednodnevnu radionicu kroz koju će učesnici/e imati mogućnost da unaprijede znanje o kompenzacijama, s posebnim akcentom na ostvarivanje prava na naknadu nematerijalne štete za preživjele ratnog seksualnog nasilja u krivičnom postupku.

Za učešće se mogu prijaviti: pravnici/ce iz nevladinog sektora, a koji već rade ili namjeravaju raditi na pružanju pravne podrške žrtavama rata,  advokati/ce koji/e se u svom radu bave ili namjeravaju baviti pro bono zastupanjem žrtava ratnih zločina vezano za nadoknadu nematerijalne štete, kao i pravnici/ce iz zavoda/centara za pružanje besplatne pravne pomoći.

Popunjeni prijavni obrazac i  ličnu biografiju možete slati do 15. septembra 2016. godine na e-mail: [email protected] sa naslovom “Prijava za radionicu”. Pitanja i komentare možete uputiti na isti email ili putem telefona na broj +387 33 219 873. Troškove smještaja, hrane i puta pokriva organizator treninga. Dodatne informacije i detalji će biti proslijeđeni nakon odabira učesnika/ca. Broj učesnika/ica je ograničen.

TRIAL poziva na trening

„Prava preživjelih ratnog seksualnog nasilja, međunarodni standardi i mehanizmi za zaštitu

njihovih ljudskih prava“

09.-10. februar 2016. godine,

Sarajevo

 Trening je otvoren za učešće: osoblju pravosudnih institucija (tužilaštava i sudova) u Bosni i Hercegovini, a prednost će imati osoblje koje radi ili namjerava raditi na predmetima ratnih zločina. Prijave za učešće sa ličnom biografijom možete slati do 25. januara 2016. godine na e-mail: [email protected] sa naslovom “Prijava za trening” ili putem faxa na broj 033 219 873. Pitanja i komentare možete uputiti na isti email ili putem telefona. Troškove smještaja, hrane i puta pokriva organizator treninga. Dodatne informacije i detalji će biti proslijeđeni nakon odabira učesnika/ca. Broj učesnika/ica je ograničen. Pročitajte više detalja u pozivu za trening.

Zaključci sa okruglog stola „Imovinskopravni zahtjevi žrtava ratnih zločina u okviru krivičnog postupka – naredni koraci u cilju unaprjeđenja postojeće prakse”

 Dana 02.12.2015. godine u Sarajevu, u organizaciji TRIAL-a (Track Impunity Always) održan je okrugli sto na temu ostvarivanja imovinskopravnih zahtjeva žrtava ratnih zločina u okviru krivičnog postupka. Okrugli sto je okupio predstavnike/ce Tužilaštva BiH, Suda BiH, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), Ministarstva pravde BiH, te relevantne pravne eksperte/ice iz domaćih i međunarodnih organizacija u cilju identifikovanja narednih koraka koji trebaju biti poduzeti kako bi se unaprijedila postojeća praksa po ovom pitanju. Pročitajte zaključke sa okruglog stola (BHS)(ENG)

TRIAL poziva na trening

„Prava preživjelih ratnog seksualnog nasilja, međunarodni standardi i mehanizmi za zaštitu njihovih ljudskih prava“ 16.-17. novembar 2015. godine, Sarajevo, Hotel Europe

 Trening je otvoren za učešće: braniteljima/cama ljudskih prava iz nevladinog sektora, te advokatima/cama, drugim zainteresovanim pravnicima/cama  i studentima/cama završne godine pravnih fakulteta koji/e se u svom radu bave ili namjeravaju baviti zaštitom prava (pitanjima pravne i zagovaračke podrške) žrtava seksualnog nasilja iz rata. Prijave za učešće sa ličnom biografijom možete slati do 01. novembra 2015. godine na e-mail: [email protected] sa naslovom“Prijava za trening” ili putem faxa na broj 033 219 873.Pitanja i komentare možete uputiti na isti email ili putem telefona. Troškove smještaja, hrane i puta pokriva organizator treninga. Dodatne informacije i detalji će biti proslijeđeni nakon odabira učesnika/ca. Broj učesnika/ica je ograničen. Pročitajte sve detalje u pozivu za navedeni trening.

Trackback from your site.