Seksualno nasilje
Tokom rata (1992-1995) u Bosni i Hercegovini (BiH) ratno silovanje i drugi oblici seksualnog nasilja bili su veoma rasprostranjeni i korišteni kao sredstvo za sprovođenje etničkog čišćenja i povećanje među-etničke mržnje. Broj žrtava ratnog seksualnog nasilja u BiH se prema podacima iz različitih izvora kreće od 20.000 do 50.000. Ovom zločinu najviše su bile izložene žene, ali također postoje dokazi da je seksualno nasilje tokom rata počinjeno i nad muškarcima. Nažalost, žrtve seksualnog nasilja često su stigmatizirane u društvu, i generalno, ratno silovanje je jedan od zločina koji je najmanje prijavljivan nadležnim organima. Osim toga većina onih koji su odgovorni za počinjene zločine i dalje nisu dovedeni pred lice pravde. Istovremeno preživjele/i se i dalje bore sa traumama, što za posljedicu ima psihološke i fizičke poteškoće. Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju (ICTY) je imao važnu ulogu u uspostavljanju međunarodne prakse i kvalifikovanju ratnog silovanja kao zločina protiv čovječnosti, ratnog zločina, genocida i torture. Suđenje Dušku Tadiću, bivšem predsjedniku lokalnog odbora Srpske demokratske stranke (SDS) u Kozarcu, bio je prvi slučaj procesuiranja ratnog zločina pred ICTY-om, ali i prvi slučaj u kojem se sudilo za seksualno nasilje. U slučaju Dragoljuba Kunarca, ICTY je prvi put kvalifikovao silovanje kao zločin protiv čovječnosti, te je prvi put jedan međunarodnih tribunala procesuirao zločin kvalificiran kao seksualno ropstvo. Sudovi u BiH su nastavili praksu procesuiranja počinitelja ratnog seksualnog nasilja, ali napori domaćih sudova su i dalje nedovoljni u poređenju sa obimom počinjenih zločina.
Od 2010. godine TRIAL pomaže preživjelima da ostvare svoja prava na pravdu i odštetu kroz pružanje besplatne pravne podrške i zagovaračke aktivnosti.
Aktivnosti vezane za ovu problematiku obuhvataju:
- Pružanje besplatne pravne podrške i pravnih savjeta preživjelima i lokalnim udruženjima žrtava u pripremi i podnošenju pojedinačnih tužbi, zahtjeva i dopisa u vezi sa ratnim seksualnim nasiljem pred domaćim i/ili međunarodnim sudskim i drugim relevantnim institucijama. Besplatna pravna podrška se pruža imajući u vidu ne samo pojedinačne slučajeve, nego i strateško parničenje u oblasti zaštite ljudskih prava, s ciljem stvaranja pozitivne sudske prakse za sve buduće slučajeve. TRIAL također vrši pritisak na domaće sudske institucije da identifikuju počinitelje zločina i da ih krivično gone. Pored toga obezbjeđuje žrtvama pravnog/u zastupnika/cu i koordinira proces podnošenja zahtjeva za naknadu nematerijalne štete u krivičnom, kao i u parničnom postupku, te radi na zagovaranju za implementaciju dodjeljenih naknada nematerijalne štete.
- Priprema i podnošenje alternativnih izvještaja i/ili opštih navoda o preprekama sa kojima se susreću preživjele/i u ostvarivanju njihovih prava u BiH prema različitim međunarodnim mehanizmima za zaštitu ljudskih prava: Komiteta protiv mučenja (CAT), Komiteta za ljudska prava (HRC) i Komiteta za eliminaciju diskriminacije nad ženama (CEDAW), kao i UN specijalnim procedurama.
- TRIAL koristi socijalne medije (Facebook, Twitter) mjesečni Newsletter, kao i javne događaje (prezentacije za studente/ice, diskusije, okrugle stolove itd.) za podizanje svijesti javnosti o situaciji u kojoj se nalaze preživjele/i, naročito o problemu nekažnjivosti, pozivajući se kontinuirano na međunarodne standarde zaštite ljudskih prava koje državu BiH obavezuju da zaštiti prava ove populacije.
- Objavljivanje analiza, izvještaja, brošura, vodiča i ostalih korisnih dokumenata, te distribuiranje institucijama u BiH, medijima, međunarodnim organizacijama i predstavnicima/ama civilnog društva sa ciljem podizanja svijesti o situaciji preživjelih, kako bi ovu temu zadržali na dnevnim agendama, te potakli bh. vlasti da bez odlaganja rješavaju njihove probleme, te da ih informišu o njihovim pravima.
- Zagovaranje za izmjene, usvajanje i implementaciju nacionalnog zakonodavstva i pozitivnih praksi koje se tiču prava preživjelih, s ciljem usklađivanja sa međunarodnim normama koje garantuju osnovna ljudska prava. TRIAL aktivno radi na podršci inicijativama za pripreme prijedloga zakona, programa i strategija, te zagovara usvajanje i sprovođenje istih kroz različite aktivnosti i na različitim nivoima vlasti.