Dostignuća u BiH

Zagovaranje

  • Zagovaramo korištenje instituta imovinskopravnog zahtjeva i dosuđivanje naknade štete u krivičnim postupcima u predmetima ratnih zločina, zahvaljujući čemu je u prva dva slučaja 2015. godine pred Sudom BiH u okviru krivičnog postupka preživjelima ratnih zločina dosuđena naknada štete i time uspostavljena praksa koja je rezultirala sa, do sada, 17 usvojenih imovinskopravnih zahtjeva i dosuđenih naknada u predmetima ratnih zločina pred državnim i entitetskim sudovima.
  • Zagovarali smo upućivanje amandmana na Zakon o pružanju besplatne pravne pomoći BiH, na osnovu čega je preživjelim osigurana mogućnost besplatne pravne pomoći pred Sudom Bosne i Hercegovine, tijelima uprave i drugim tijelima Bosne i Hercegovine.
  • Zagovarali smo za izmjene Krivičnog Zakona BiH u odnosu na definicije ratnog silovanja i drugih oblika seksualnog nasilja, mučenja i prisilnog nestanka.
  • Pripremili smo 14 publikacija, priručnika i prikaza o pristupu pravdi i reparacijama, kao i o različitim izazovima s kojima se preživjeli susreću u ostvarenju svojih prava. Ova istraživanja su poslužila kao povod za stručne i javne diskusije i edukacije relevantnih aktera koji mogu doprinijeti poboljšanju prava preživjelih.
  • Podnijeli smo  17 izvještaja međunarodnim tijelima za zaštitu ljudskih prava zajedno sa više od 30 udruženja žrtava i organizacija iz BiH, na osnovu kojih su izdate konkretne preporuke Bosni i Hercegovini u vezi potrebe za unapređenjem prava žrtava rata, te izazovima suočavanja sa prošlošću. Između ostalog, podnošenje zajedničkih navoda UN Radnoj grupi za prisilne nestanke i UN Specijalnoj Izvjestiteljici o nasilju nad ženama, njegovim uzrocima i posljedicama je rezultiralo njihovim zvaničnim posjetama BiH proteklih godina.
  • Imali smo čast govoriti pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija u cilju adresiranja problema u suočavanju s prošlošću na području Bosne i Hercegovine i zagovaranju potrebnih koraka za napredak BiH na putu pomirenja. 
  • Zagovaramo zabranu negiranja, minimiziranja, opravdavanja ili odobravanja genocida, holokausta, zločina protiv čovječnosti ili ratnih zločina, a u svrhu toga izradili smo publikaciju na ovu temu, te organizovali prvu u nizu javnih diskusija.

Besplatna pravna podrška

  • Učestvovali smo u podnošenju apelacije Ustavnom sudu BiH, na osnovu koje je preživjela ratnog zločina oslobođena sudskih troškova i plaćanja troškova za rad i nagradu javnog pravobranilaštva, a koja je otvorila put za pozivanje na ovu praksu i u drugim pojedinačnim predmetima. 
  • Pružili smo pravnu podršku 36 žrtava seksualnog nasilja u ratu, na osnovu čega je, između ostalog, inicirano krivično procesuiranja 9 počinioca ratnog silovanja ili drugih oblika seksualnog nasilja.
  • Zastupali smo preživjelu pred UN Komitetom protiv torture, što je rezultiralo prvom odlukom ovog međunarodnog mehanizma u kojoj se odlučivalo o predstavci žrtve seksualnog nasilja i koja je donesena  protiv Bosne i Hercegovine. Ovom odlukom je, između ostalog, UN Komitet protiv torture po prvi put prepoznao ratno seksualno nasilje kao oblik torture.

Izgradnja kapaciteta

  • Educirali smo preko 170 sudija, tužitelja, advokata i drugog pravosudno osoblje na teme kao što su stigmatizacija preživjelih ratnog seksualnog nasilja u toku krivičnog postupka, odmjeravanje kazni za ratno seksualno nasilje i ostvarivanje imovinskopravnih zahtjeva u okviru krivičnog postupka.
  • Educirali smo pravnike i aktiviste iz nevladinog sektora o upotrebi međunarodnih mehanizama u svrhu zaštite prava ratnih žrtava, u okviru čega su po prvi put održane diskusije na temu upotrebe međunarodnih mehanizama u svrhu zaštite prava preživjelih seksualnog nasilja u ratu za studente na pravnim fakultetima u BiH.